مهناز سیروس، مدیرعامل شرکت پتروشیمی گناوه دشتستان: توسعۀ صنعت نوین کاتالیست کشور نیازمند توجه بیشتر صنعت کاتالیست است!

قطعاً برگزاری چنین رویدادهای تخصصی و دانش‏ محوری می‏ تواند به ارتقاء صنعت ما، آگاهی از روزآمدترین دانش و فناوری‏ ها و مهم‏تر از همه تحول در فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی بینجامد. معتقدم شناخت ظرفیت‏ های شرکت نفت و گاز سرو، به ‏ویژه در میان مشتریان بالقوه داخلی منجر به استقبال هرچه بیشتر از تولیدات داخلی و افزایش توجهات و حمایت‏های مسئولان و متولیان این حوزه خواهد شد.

به یاد داشته باشیم که کاتالیست، به‏ عنوان کالایی راهبردی برای صنعت پتروشیمی، دارای فناوری پیشرفت ه‏ای است و شرکت‏ هایی که در دنیا روی این محصول کار می‏ کنند، سابقۀ دهه‏ ها فعالیت در حوزۀ کاتالیست را دارند. صنعت ما پیش از ورود شرکت‏ هایی چون نفت و گاز سرو، تا حد قابل‏ توجهی وابسته به کاتالیست‏ های وارداتی بود، اما تحریم‏ ها و مشکلات متعدد برای تهیه، استفاده و دریافت خدمات پشتیبانی از شرکت‏ های خارجی عرضه‏ کنندۀ کاتالیست‏ ها نشان داد که حمایت از ساخت داخل در این عرصه نه یک امر صرفاً مثبت، بلکه ضرورتی حیاتی و انکارناپذیر است.

شرکت نفت و گاز سرو، در شرایط تحریم مشکلات اقتصادی، میلیون‏ ها دلار به نفع شرکت‏ های پتروشیمی و به نفع ملی کار کرد، زیرا علاوه بر هزینه‏ های بالایی که در خرید کاتالیست صرفه‏ جویی صورت گرفت، در صورت نبود این کاتالیست‏ ها، بسیاری از مجتمع‏ ها در این تحریم تعطیل می ‏شدند.

از طرفی کیفیت این کاتالیست ‏ها حتی بهتر از شرکت‏ های مدعی این فناوری، مانند تاپسو یا جانسون متی بوده است. آمارها و ارزیابی‏ های دقیق روی کاتالیست‏ های سرو آن ‏هم در شرایط نیمه‏ صنعتی، به ‏خوبی نشان داد که این کاتالیست‏ ها عملکرد خوبی داشته‏ اند.

مهم‏ترین نکته ‏ای که درمورد مؤلفه ‏های این کاتالیست علاوه بر عملکرد بالای آن می‏ توانم بیان کنم، حمایت و پشتیبانی خوب و مستمری بود که از طرف کارشناسان شرکت نفت و گاز سرو صورت گرفت. فعالان این شرکت، در تمامی مراحل و به‏ ویژه در هنگام شرایط دشوار، حضوری همه‏ جانبه و صددرصدی داشتند و ما را در ارتقاء عملکرد، بهره ‏وری بیشتر و کمک به کارآمدی بالای کاتالیست، یاری کردند.

در شرایطی که لایسنسور اصلی باید پشتیبانی‏ های لازم را از محصول خارجی صورت می‏ داد، اما به ‏واسطۀ تحریم‏ ها، حضور نداشت و با مشکلات جدی در پشتیبانی مواجه بودیم، با کمک متخصصین شرکت نفت و گاز سرو توانستیم خطوط تولید را با حداکثر کارایی، فعال نگاه داریم.

خوشبختانه مسیری که شرکت نفت و گاز سرو آغاز کرده، روشن و امیدبخش است و امیدواریم که در تولید کاتالیست‏های دیگر رشد کنند و کشور را از این حیث بی‏نیاز کنند. توسعه‏ ها در پیش است و این امر، با حمایت همه‏ جانبۀ صنایع از تولیدات داخلی سرعت می‏ گیرد. در گذشته همۀ کاتالیست‏ هایی که مصرف می‏ کردیم خارجی بود، اما در حال حاضر همه به سوی استفاده از کاتالیست‏ های تولید داخلی حرکت کرده‏ اند که رویکردی مثبت و شایستۀ قدردانی است.

امید دارم شرکت‏ های دیگر از فرهنگ حمایت از تولیدات داخل، الگوبرداری کنند و با خرید از محصولات شرکت نفت و گاز سرو و سایر شرکت‏های داخلی توانمند در دیگر عرصه‏ ها، مسیر خودکفایی، پیشرفت و توسعه را هموار کنند.

همچنانی که ما در پروژه‏ های پیشِ ‏رو از کاتالیست‏ های تولید داخل استفاده خواهیم کرد، قطعاً سایر شرکت‏ها نیز با شناخت و آگاهی کافی نسبت به عملکرد و کارآمدی کاتالیست‏ های تولید داخل، به سوی استفاده از این تولیدات حرکت خواهند کرد؛ قطعاً عملکرد خوب و انتقال تجربه و مصرف آن محصول بین مدیران منجر به جذب مشتری می‏شود و حتی پس از برداشته شدن تحریم‏ ها نیز شرکت‏ ها همچنان از تولید داخل استفاده خواهند کرد.

از شرکت نفت و گاز سرو که چنین هماهنگی را انجام دادند و بستری را برای هم‏افزایی، تعامل و انتقال تجربه‏ ها میان فعالان صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در عرصۀ تولید، نظارت و برنامه ‏ریزی صورت دادند، سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *