جمشیدی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی پردیس: پردیس پیشگام در بومی ‏سازی

آقای غلامرضا جمشیدی مدیرعامل شرکت پتروشیمی پردیس ضمن تاکید بر لزوم برگذاری همایش های سالانه شرکت نفت و گاز سرو که باعث اشتراک گذاشتن تجربه ها و هم افزایی ها می شود گفت: پتروشیمی پردیس بزرگ‏ترین تولیدکنندۀ اوره و آمونیاک خاورمیانه و یکی از بزرگ‏ترین تولیدکننده‏ های اوره‏ در دنیاست. اوره به‏ عنوان امنیت غذایی کشور و دنیا سهم بسزایی در بحث ارزآوری، صادرات و کشاورزی کشور دارد که نزدیک به پنج میلیون و سیصدهزار تن مجموع تولید اوره و آمونیاک در مجموعه پردیس است. امروزه گام دیگری در مجموعۀ پردیس برداشته شده که خرید سهام «پتروشیمی همت» است. پتروشیمی همت یک پتروشیمی زیست‏ محیطی است و با جمع‏ آوری CO۲ که یکی از سرطان‏ زاترین تولیدات در حوزۀ پتروشیمی است و انتقال مقدار مازاد آمونیاک پردیس به پتروشیمی همت و مازاد آمونیاک سایر پتروشیمی‏ ها می ‏توانیم یک میلیون تن کود اوره به ظرفیت پتروشیمی پردیس اضافه کنیم.

ایشان همچنین در خصوص مبحث بومی سازی گفت: تمام دنیا این نقطه را برای ضربه زدن به صنعتگران در نظر گرفته ‏اند، ولی به لطف خدا امروزه هیچ محصول پتروشیمی بدون تقاضا نبوده و هیچ‏کدام از شرکت‏ های پتروشیمی بابت کمبود قطعه و تجهیز با مشکل مواجه نبوده‏ اند و این امر محقق نمی‏ شود جز با عزم ملی. تلاش شرکت نفت و گاز سرو در ساخت کاتالیست، نمونه ‏ای مناسب برای نمایش توانمندی کشور است و امروزه با دانشی که محصول تلاش و توانمندی شرکت نفت و گاز سرو است و با همکاری و کمک به یکدیگر می ‏توان سایر کاتالیست‏ های مجتمع ‏های دیگر را نیز با پذیرش ریسک آن بومی‏ سازی کرد که این موضوع به پیشرفت‏ های ذیل می‏ انجامد:

۱) جلوگیری از خروج ارز از کشور.

۲) اشتغال‏ زایی، همان‏طور که در مجموعۀ سرو ۵۵۰ نیروی انسانی مشغول به خدمت هستند.

۳) تسهیل پروسۀ ارسال و دریافت کاتالیست و به‏ طور کلی تسهیل حمل‏ و ‏نقل.

۴) در مجموع، سهولت استفاده از کاتالیست و کاهش نگرانی.

وی با اشاره به دیگر ظرفیت های شرکت نفت و گاز سرو در خصوص وجود توانایی به روز نمایی دانش خود افزود: از دیگر ظرفیت‏ هایی که در مجموعۀ نفت و گاز سرو وجود دارد این است که می ‏تواند دانش خود را به‏روز نماید و همچنین از ارائۀ محصول پیش از رسیدن به نتیجۀ صددرصدی و قابل اطمینان خودداری می‏ کند. با توجه به فراوانی شرکت‏ های دانش‏ بنیان و در اختیار داشتن فضای مناسب، امیدواریم بومی ‏سازی در همۀ موضوعات گسترش یابد. این هم‏ افزایی‏ ها که در صنعت در حال شکل‏ گیری است سبب می‏ شود فقط تمرکزمان روی عرضه در بورس نباشد؛ چراکه صادراتمان نیز به همان اندازه دارای اهمیت است. درنهایت اینکه، با دانشی که در شرکت‏ های دانش ‏بنیان از جمله نفت و گاز سرو در حال رشد است، ایران در مسیر پیشتازی تولید کاتالیست قرار گرفته و اکنون از ظرفیت عرضه به دنیا و همکاری در این عرصه برخورداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *