صالحی نیا، مدیر مجتمع شرکت صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان: آینده ای مملو از روشنایی با تولیدات داخلی

آقای صالحی نیا مدیر مجتمع شرکت صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان ضمن ابراز خرسندی از حضور در همایش دوسالانه شرکت نفت و گاز سرو گفت: برگزاری چنین همایش‏ هایی در حمایت از تولیدات داخلی و به اشتراک‏ گذاری اطلاعات می ‏تواند بسیار مفید و مؤثر باشد.

وی در آغاز سخن به منظور اشتراک گذاری اطلاعات توضیح مختصری از پتروشیمی مسجدسلیمان ارائه داد و گفت: پتروشیمی مسجد سلیمان در سال ۱۳۹۴ شروع به فعالیت کرد و در اوایل خرداد ۱۴۰۰ به بهره‏ برداری رسید؛ البته لازم به ذکر است که این پتروشیمی در اسفند سال ۱۳۹۷ به پیشرفت ۹۶ درصدی رسید. همان‏طور که مدیران این نشست می‏ دانند، قسمت نهایی هر پروژه بسیار چالش‏ برانگیز است. از این رو دو الی سه درصد باقی‏مانده تا سال بعدی ادامه یافت و اگر ما با همان سرعت ادامه می ‏دادیم و فرایند به بهره ‏برداری رساندن با همان شتاب ادامه پیدا می‏ کرد، پتروشیمی مسجدسلیمان در شهریور سال ۱۳۹۸ محصول خود را ارائه می‏ داد و در واقع پتروشیمی راه ‏اندازی می ‏شد.

وی در ادامه گفت: خط‏ مشی مدیرعامل محترم مجتمع مسجدسلیمان، جناب آقای دکتر داوودی، حمایت از صنایع داخلی و شرکت‏ های دانش بنیان بوده است و پکیج کاتالیست‏ های مسجدسلیمان هم در همین راستا تنظیم شد، چراکه در همان زمان امکان خرید از خارج از کشور وجود داشت، ولی به دلیل توجه به ساخت داخل و فروش شرکت‏ های دانش‏ بنیان، تصمیم گرفته شد که پکیج کاتالیست‏ های واحد اوره و آمونیاک مسجد سلیمان از شرکت سرو خریداری شود. در این مجتمع در واحد اوره و آمونیاک، از کاتالیست هیدروژناسیون و گوگرد زدایی استفاده شده است، بعد از آن کاتالیست ریفرمینگ را داریم که شکست متان را به دنبال دارد و بعد از آن سکندری ریفرمینگ را داریم که باقی‏ماندۀ متان را تبدیل می‏کند. همچنین در واحد آمونیاک از کاتالیست‏ های شیفت دمابالا و شیفت دماپایین، کاتالیست متانیشن و در واحد اوره از کاتالیست هیدروژن‏زدایی استفاده می‏ کنیم که این پکیج کاملاً توسط شرکت نفت سرو تأمین شده است.

همچنین ایشان درخصوص تجربه شرکت صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان در استفاده از کاتالیست های شرکت صنایع نفت و گاز سرو گفت: شرکت پتروشیمی مسجدسلیمان شرکتی است که پکیج تمام کاتالیست‏ های حوزۀ اوره و آمونیاک ساخت شرکت نفت و گاز سرو را برای نخستین بار خریداری و استفاده کرده است. خوشبختانه به دست توانمند متخصصین شرکت نفت و گاز سرو این افتخار نصیب پتروشیمی مسجدسلیمان شد که برای اولین بار پکیج هشت‏ تایی کاتالیست ‏ها را خریداری کند که این پکیج در وضعیت بسیار مناسب عملیاتی قرار دارد. اگرچه اعتماد به یک محصول که قرار است برای نخستین بار استفاده شود، ممکن است نگرانی‏ هایی ایجاد کند، اما این تأکید را بر استفاده از محصول شرکت نفت و گاز سرو داشتیم و خوشبختانه نتایج ارزندۀ آن را نیز در تولیداتمان مشاهده کردیم؛ چراکه حمایت از تولیدات داخلی برای ما ایرانیان سبب افتخار و غرور است و ما بر آن تأکید بسیار داریم.

در مقایسۀ کاتالیست شرکت سرو با نمونه‏ های خارجی آن در شرایط یکسان و مشابه به این نتیجه رسیدیم که کاتالیست شرکت سرو عملکرد بسیار بهتری داشته و منجر به تسهیل در عملیات نیز شده است.

همچنین تجربۀ استفاده از کاتالیست‏ های شرکت سرو در رابطه با مشکلاتی که ممکن است برای کاتالیست و عملیات مرتبط با آن پیش آید، نشان داد که کارشناسان آن نسبت به وضعیت عملیاتی این صنعت و فعل و انفعالاتی که رقم می‏خورد، بسیار آگاه هستند و اطمینان خاطر داریم که شرکت سرو با پوشش مدیران و کارشناسان چنین توانمندی در رسیدن به سایر اهداف خود نیز موفق عمل خواهند کرد.

شرکت دانش‏ بنیان نفت و گاز سرو، با توجه به توانمندی و تجربۀ خوب و موفقی که در تولید کاتالیست‏ های پتروشیمی به نمایش گذاشت، توانست رویکرد بسیاری از پتروشیمی‏ ها و مجموعه‏ های نفتی را تغییر دهد؛ ضمن آنکه در یک سری مقاطعی که حتی امکان خرید از برندهای خارجی نیز مهیا بود، با توجه به عملکرد خوب محصولاتش، صنایع را به خرید از تولیدات این شرکت داخلی ترغیب کرد.

با توجه به شرایط حاکم بر صنعت پتروشیمی نفت و گاز و با توجه به اینکه ما از سالیان دور در این صنعت کار کرده ‏ایم، نباید خیلی وابسته به خارج باشیم و به لطف خدا توانمندی‏ های بالقوۀ خوبی در کشور وجود دارد که نیازمند حمایت است. کشورهای خارجی بعد از اطلاع از این توانایی داخلی، همکاری بهتری صورت می‏ دهند، ولی آنچه حائز اهمیت است این است که باید به ساخت داخل توجه شود، چراکه به خودکفایی، اشتغال و … می‏ انجامد.

این رویه، با تحقیق و توسعه، ارتقاء دانش فنی و گسترش سبد تولیدات نفت و گاز سرو ادامه یافته است و امید دارم در شرایطی که تحریم‏ های سنگین بر کشور سایه افکنده و پس از آن نیز، فضایی فراهم شود که نور امیدی برای فعالیت هرچه بهتر شرکت‏ های داخلی باشد. فعالیت شرکت نفت و گاز سرو و ایجاد بستری برای تعامل میان تولیدکنندگان صنعت نفت و پتروشیمی را به فال نیک می ‏گیرم، و به فردای روشن این حوزه امید دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *