CLARIANT؛ تولیدکننده مواد شیمیایی خاص

یکی از بخش های جذابی که در نظرسنجی های انجام شده از سوی مخاطبین فصلنامه سروماندگار نیز شاهد آن بودیم، انتشار سرگذشت شرکت های بزرگ فعال در حوزه کاتالیست و فرآیندهای کاتالیستی است. به طوری که سرگذشت شرکت Johnson Matthey ، بانوی پیر انگلیس، در سه بخش ابتدایی منتشر شد. در شماره پنجم نیز به شرح سرگذشت شرکت Halder Topsoe دانمارک پراختیم. در این شماره و شماره بعدی به آنچه که در شکل گیری شرکت Clariant اتفاق افتاده است، خواهیم پرداخت. در ادامه آن به شرح آخرین تکنولوژی شرکت Clariant به نام Power to X و اخبار منتشر شده در اینباره می پردازیم.
در اول ژانویه ۱۹۹۵ به مارتین سیز، رییس بخش مواد شیمیایی شرکت ساندوز سوییس می گویند که فعالیت شما باید از شکل واحدی به شرکتی تغییر کند. میخواهیم این بخش را به یک شرکت تبدیل کنیم. از سیز می خواهند که یک طرح تجاری برای تشکیل یک شرکت شیمیای مستقل ارائه دهد. این حرکت آغازینی برای تشکل شرکت Clariant است.

شرکت کلارینت به طور رسمی در سال ۱۹۹۵ ثبت شد. البته دانش شیمی و تجربه اصلی خود را از شرکت مواد شیمیای Sandoz دارد که قدمتی از سال ۱۸۸۶ دارد. دفتر مرکزی این شرکت در Muttenz سوییس قرار داشته که با ارائه خدمات ویژه به تمام صنایع و مشتریان خود توانسته است دایره تولیدات و خدمات فنی و مهندسی خود را افزایش دهد به طوری که در کنار فعالیت در حوزه صنایع شیمایی، نساجی، کاتالیست، رنگ، خدماتی ویژه را به صنایع معدن، خودرو و انرژی ارائه دهد. کلارینت حضور فعالی در صنایع افزودنی های مواد غذایی و بیوتکنولوژی نیز دارد.
در سال ۲۰۲۱ صنعت تولید هیدروژن سبز به پایداری کاملتری رسیده است. در اینباره در ادامه توضیح داده ایم.

کلارینت در پایان سال ۲۰۲۱
• ۱۱۵۰۰ نفر پرسنل از ۹۵ ملیت
• در اختیار داشتن ۸۰ مرکز تولیدی و تحقیقاتی در سراسر جهان
• ۴.۲ میلیارد فرانک سوییس ، فروش کل شرکت در پایان سال ۲۰۲۱ (بر اثر تاثیرات پدیده کووید-۱۹، فروش این شرکت از ۶.۵ میلیارد فرانک در سال ۲۰۱۹ به ۴.۲ میلیارد فرانک در سال ۲۰۲۱ رسید.)
• ارزش فروش کاتالیست های شرکت کلارینت ۹۰۰ میلیون فرانک سوییس در پایان سال ۲۰۲۱ گزارش شده است که از این مقدار ۲۰درصد آن به کاتالیست های گاز سنتز (اوره، آمونیاک، متانول) ، ۴۵ درصد آن اختصاص به بازار کاتالیست های اتیلن، پروپیلن و پلی پروپیلن صنعت پتروشیمی اختصاص دارد. (۳۵ درصد مربوط به کاتالیست های صنایع شمیایی و خودرویی بوده است.)

از شکل گیری تا خرید سهام شرکت های آلمانی و انگلیسی
شکل گیری شرکت کلارینت جذاب است. تخصص این شرکت در سال ۱۹۹۷ با تجمیع دانش Hoechst آلمان شکل جدیتری گرفت و در سال ۲۰۰۰ سهام شرکت انگلیسی Hoechst را خریداری نمود که بخش نساجی و رنگ این شرکت توسعه پیدا کرد. و اقدام بعدی این شرکت ، خرید سهام شرکت Süd-Chemie آلمان در ۲۱ آوریل سال ۲۰۱۱ بود، شرکتی فعال در حوزه مواد شیمایی و کاتالیست. در سال ۲۰۱۷ کلارینت و شرکت صنایع شیمیایی امریکایی Huntsman قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلاری برای تشکیل شرکتی با ترکیب سهام ۵۲% کلارینت و ۴۸% هانتسمن به امضا رسانند و اعلام کردند که رهبری تولیدی مواد شیمیایی در جهان را به دست خواهند گرفت؛ و شرکت جدید تحت نام HuntsmanClariant فعالیت خود را آغاز نمود.
کلارینت در سال ۲۰۱۷ با شرکت مطرح Beraca ، شرکتی برای فعالیت در صنعت آرایشی در قلب فرانسه راه اندازی نمود. این مرکز هدف خود را فعالیت بر روی استفاده از مواد طبیعی در مواد آرایشی اعلام کرده است. این مرکز جدید شامل آزمایشگاه ‏هایی برای آزمایش و مطالعات زیست‏ شناسی پوست بوده که تیم‏ های تحقیق و توسعه و بازاریابی متخصص در صنعت آرایشی را در اختیار دارد.

Exactly Your Chemistry
کلارینت در سال ۱۹۹۸ شعار Exactly Your Chemistry را برای فعالیت های حوزه خود انتخاب می کند. چرا که سال قبل آن شرکت آلمانی صنایع شیمیاییHoechst را خریداری کرده است. در همین سال دانش فنی تولید جاذب های خود را به فروش می رساند و جای آن سهام یک شرکت مکزیکی و دو شرکت کره ای را برای توسعه زیرساخت های خود، خریداری می کند. {در سال ۲۰۲۱ ، Conrad Keijzer مدیر عامل جدید کلارینت هدف جدید این شرکت را در دستیابی به شعار Greater chemistry between people and planet معرفی می کند.}
در تاریخچه این شرکت آمده است که در سال اوایل ماه می سال ۲۰۰۰ این شرکت به دلیل عدم مطالعه کافی در ارزش سهام، شرکت انگلیسی British Tar Products را میخرد. به دلیل بدهکاری انباشته ای که این شرکت انگلیسی داشته است، و عدم آگاهی کلارینت در زمان خرید، این اقدام تاثیر بسزایی در ترازنامه چندساله کلارینت می گذارد، به طوری که کلارینت مجبور به فروش بهترین سایت های فعال خود در حوزه AZ Electronic Materials می شود. این فاجعه باعث می شود در سال بعد مدیرعامل و رییس هیئت مدیره تغییر کنند.
در آن زمان اثر خرید سهام شرکت انگلیسی در جلوگیری از توسعه بخش های مواد شیمیایی و کاتالیست مشهود بود. به طوری که این شرکت مجبور می شود برای بقای حیات این بخش ها، سایت های تولید رزین پلی وینیل بوتیرال PVA/PVB و بخش تحقیقاتی خود در حوزه سلولوزی را به فروش برساند. مدیران شرکت این اقدام را برای بازگرداندن اعتماد در حوزه تثبیت ترازنامه ها و تثبیت بخش های فعال دیگر اعلام
می کنند. این روند برای ۵ سال ادامه پیدا می کند تا اینکه در سال ۲۰۰۴ ترازنامه ها به حالت متعادلی بر می گردند.
سال ۲۰۰۸، نقطه عطفی برای فعالیت های شرکت کلارینت تعریف می شود که در شماره بعدی فصلنامه سروماندگار به چاپ خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *