مدیر تولید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به سروماندگار خبر داد: توسعۀ پایدار صنایع پتروشیمی، با دانش ایرانی اتفاق افتاده است!

آقای مهندس سلیمان‌زاده، مدیر تولید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در همایش بومی‌سازی کاتالیست گفت: از برگزاری این نشست‏ ها که هر دو سال یک‏بار به همت شرکت نفت و گاز سرو برگزار می‏ شود تشکر می ‏کنم.

وی گفت: هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس که حدوداً ۴۰ درصد از صنعت پتروشیمی کشور را در اختیار دارد، یکی از بزرگ‏ترین هلدینگ‏ های تخصصی خاورمیانه است و ارزش دارایی این شرکت ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است. این مجموعه‏ از هفده شرکت تولیدی و ۶ شرکت که در دست راه ‏اندازی است تشکیل شده که تا انتهای سال آینده به مرحلۀ تولید می‏ رسند. هدف‏ گذاری صادراتی امسال این شرکت ۵ میلیارد دلار است که به لطف خدا تا دو الی سه هفتۀ گذشته ۴ میلیارد دلار آن محقق شده و تاکنون فروش داخلی و فروش بین‏ منطقه ‏ای عدد مناسبی بوده است.

همچنین ایشان افزود: در رابطه با حمایت از تولیدات داخل نیز باید گفت، همان‏طور که شرکت نفت و گاز سرو بازوی مستحکمی برای صنایع پتروشیمی مخصوصاً در راه ‏اندازی چندین پتروشیمی بوده است، به منظور رفع مشکلات موجود، تولید داخل باید سازماندهی شود؛ از این رو ما نیز در قدم اول جلساتی با مدیران عامل و مدیران داخلی شرکت‏های زیرمجموعه برگزار کردیم تا پیام سیاست‏ گذاری شرکت به همه ابلاغ گردد. در مرحلۀ بعد اقدام به تدوین دستورالعملی برای اقدامات عملی و کاربردی فرهنگ داخلی‏ سازی کردیم تا بتوانیم از حداکثر توان داخلی استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه طی جلسات مکرری که با مدیران داشتیم، مذاکراتی درمورد استراتژی‏ ها صورت گرفت، افزود: تولید مستمر در داخلی‏ سازی نباید نادیده گرفته شود و ما کوشیدیم در صورت تأمین کالاها و تجهیزات از داخل از خرید نمونه‏ های خارجی آن مگر در موارد استثنا خودداری کنیم.

برای نمونه، قراردادی چند میلیون‏ دلاری، با شرکت نفت و گاز سرو برای طرح‏ های آپادانا و هنگام (متانول و آمونیاک) منعقد شده است.

در ادامه نیز به منظور حمایت از شرکت‏ های دانش‏بنیانی که کاتالیست یا مواد شیمیایی می‏ ساختند، ولی توان احداث واحد تولیدی به دلیل مشکلات مالی نداشتند، قراردادها و تفاهم‏ نامه‏ هایی امضا شد.

وی در پایان افزود: در سال ۹۹ حدود ۲۱۰۰ میلیارد تومان هزینۀ ساخت داخل بوده که این روند با تفاهم ‏نامه‏ ای که برای حمایت از شرکت‏ های دانش ‏بنیان داریم، به تولید محصولات ساخت داخل منجر شده است؛ به این صورت که شرکت‏ ها نقش ‏آفرینی و مشارکت می‏ کنند و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‏ فارس نیز سرمایه‏ گذار اصلی این محصولات است.

امیدواریم نمونه‏ های موفقی چون شرکت سرو بتوانند راهگشایی برای پایداری توسعۀ صنعت پتروشیمی کشور باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *